FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 
 
 żywiczne koła - centrowanie i oddzielanie felgi Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
promens
User



Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 821
Przeczytał: 44 tematy

Pomógł: 47 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:04, 24 Sty 2019 Powrót do góry

Mam problem z kołami z żywicy, a nawet 2 problemy. Jestem w posiadaniu żywicznych kół do m.in. Jelcza i Stara, jednak z wykorzystaniem ich widzę problem. Wykonawca nie zrobił otworu na oś. Jak zrobić, żeby wywiercić idealnie centryczny otwór w takim kole – średnica nawet 25 mm ?

Ideałem byłby dostęp do tokarki z uchwytem tej średnicy ale nie widzę na to szansy. Ma ktoś sprytny pomysł jak to zrobić?

Niewiele rzeczy w modelach tak mnie denerwuje jak „kulejący” modelik samochodu. Jak to na forum Koledzy nazwali – lubię robić brum-brum po stole. Kiedy modelik nie jeździ staje się dla mnie mini-pomnikiem samochodu, a nie modelem.

Drugi problem też jest związany z częścią tych kół. Koła są całe tj. stanowią jeden odlew felgi z oponą. Bardzo nie lubię żywicznych opon bo są twarde. Mam z odzysku i zakupów sporo opon gumowych, które dałoby się zastosować, gdyby dałoby się utoczyć samą felgę. Znowu – fajnie byłoby móc użyć tokarki, ale nic z tego. Próbował ktoś czegoś takiego na przykład montując na osi w wiertarce?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Dziwny Mag
User



Dołączył: 18 Sie 2010
Posty: 2198
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 109 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wlkp

PostWysłany: Czw 21:06, 24 Sty 2019 Powrót do góry

Przy takich założeniach - W PRAKTYCE - dłabym sobie spokój z jakimikolwike próbami obróbki tego, tylko poszukał / zamówił odlewy lub wydruki 3D samych gołych felg. Chyba, że lubisz medytowac przy szlifowaniu Wink

Jest jakąs tam ewentualnością zeszlifowanie opony przez montaż koła z ośką w wolnoobrotowej wkrętarce... ale do tego oś musi być mega mocno osadzona w feldze... a do montazu w modelu przynajmniej co drugie koło (felga) będzie musiało być z takijej osi zdjęte...

Inna opcja - stablinie umocowana w imadle czy podobnym ustrojstwie jakaś szlifierka i można przykładać koło do płaszczyzny szlifującej - oszlifowac w kwadrat na początek, albo od razu w jakiś wielokąt, az sie dojdzie prawie do okręgu, a wykończyć już ręcznie... tylko BHP się kłania... i bezpieczniej dla palcy jest trzymać takie koło w jakichś szczypcach... - da się, ale lekka "partyzantka" Wink

Osobiście zdecydowanie posuzkałbym innego materialu bazowego.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Dziwny Mag dnia Czw 21:10, 24 Sty 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
RAFLAB
User



Dołączył: 21 Sie 2009
Posty: 1369
Przeczytał: 71 tematów

Pomógł: 57 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kluczbork

PostWysłany: Pią 7:18, 25 Sty 2019 Powrót do góry

Co do dodania gumowych opon, to chyba Magu dosyć obrazowo to wszystko opisał, a co do "wycentrowania", to jest bardzo prosty sposób na znalezienie miejsca na otwór na oś - robisz kilka przekątnych przez koło i w miejscu ich przecięcia wiercisz otwór - geometria się kłania Cool Wink


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
promens
User



Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 821
Przeczytał: 44 tematy

Pomógł: 47 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 9:16, 25 Sty 2019 Powrót do góry

Co do centrowania - myślałem o tym, ale obawiam się że to metoda nie dość precyzyjna.
Robiłeś tak już z dobrym efektem ?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
RAFLAB
User



Dołączył: 21 Sie 2009
Posty: 1369
Przeczytał: 71 tematów

Pomógł: 57 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kluczbork

PostWysłany: Pią 10:00, 25 Sty 2019 Powrót do góry

Jak najbardziej. Im więcej przekątnych, tym lepiej.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Dziwny Mag
User



Dołączył: 18 Sie 2010
Posty: 2198
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 109 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wlkp

PostWysłany: Pią 12:30, 25 Sty 2019 Powrót do góry

Arrow [link widoczny dla zalogowanych] trzeci post od góry fajnie to obrazuje Smile


Post został pochwalony 1 raz
Zobacz profil autora
promens
User



Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 821
Przeczytał: 44 tematy

Pomógł: 47 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:58, 27 Sty 2019 Powrót do góry

RAFLAB napisał:
...


Dzięki. Sprawdzone pomysły najpewniejsze Smile


Dziwny Mag napisał:
...


Super dzięki. Świetnie wymyślone Smile


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez promens dnia Nie 23:59, 27 Sty 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
 
 
Regulamin